Pozorování bouřek a informování o novinkách v astronomii

5) C/2012 S1 (ISON)

Již pátou mou spatřenou kometou v životě se stala vlasatice s velkým potenciálem, a to C/2012 S1 (ISON). Zde vidíte údaje při jejím prvním spatření:

5) C/2012 S1 (ISON). Poprvé spatřena: 8.11.2013, ve 3:40 SEČ (na ranní obloze). Magnituda při prvním spatření: 8,9 mag. Přístroj na vyhledání při prvním spatření: Binokulár 20x80 (použité zvětšení 20x).

Komentáře k článku

Jundrovské počasí říká
10.11.2013

Naneštěstí, kometa ISON zjasňuje pomaleji než se očekávalo, a tak, až se v prosinci vynoří na ranní obloze, bude mít jenom 3 mag nebo bude ještě slabší. Pouhým okem tedy chvíli pozorovatelná pravděpodobně bude, ale nebude to nic výjimečného a v období vánočních svátků už bude v dosahu tak maximálně triedrů. Navíc, jak píšeš, komety se těžko předpovídají a tak ještě teď ani zdaleka nemůžeme určit, zda-li kometa svůj průchod perihelem přežije. K těm bouřkám, bouřky 6. listopadu jsem si nevšiml a celkem ti ji závidím. U nás se vyskytla loni celkem silná bouřka 4. října večer, ale pravda, bylo to o měsíc dříve, takže to odpoledne vystoupla teplota i přes 15°C, pokud se nemýlím. Poslední zimní (sněhová) bouřka se u nás vyskytla 4. ledna 2009, kdy celkem hustě sněžilo a byly vidět i nějaké ty blesky. Rok předtím se 1. března vyskytla bouřka na známé bouři Emma a hned 13. března tu bouřilo znovu. Tyto bouřky však nebyly sněhové. Letos je to bouřkový propadák, zpozoroval jsem totiž jenom 23 bouřek v 17 bouřkových dnech, z toho 2 bouřky ve 2 bouřkových dnech navíc ještě mimo Brno. Takže letošek výrazně zaostává za místními průměry. Snad se bouřková sezóna 2014 vydaří lépe. Ahoj.

Pavel říká
09.11.2013

Tak já jsem v době viditelnosti komet Hyakutake a Hale-Bopp byl základní školou povinný a jak už jsem psal astronomie mě v té době moc nebrala, ale komety to byly opravdu krásné pouhým okem viditelné a kometu Pan-STARRS (C/2011 L4) v březnu 2013 jsem jak jsem též psal nespatřil, ačkoliv jsem to zkoušel i malým triedrem. Kometu C/2012 S1 (ISON) bych si přál pozorovat i pouhýma očima mimo jiné už i proto, že by to mělo být právě v období vánočních Svátků a spatřit takovou jasnou vánoční kometu na vlastní oči je asi snem většiny z nás. Bylo by to takové spestření Vánoc 2013. Zatímco jiné astronomické úkazy (zatmění, zákryty, tranzity apod.) jsou celkem snadno předpovídatelné i na dlouhou dobu, tak u komet často téměř až do poslední chvíle nevíme co se s nimi bude odehrávat, jakou budou mít jasnost či zda se při své cestě sluneční soustavou nerozpadnou. Tak si přejme aby tato vlasatice zazářila minimálně tak jako komety Hyakutake a Hale-Bopp v druhé polovině 90. let 20. století. Jinak když už jsi nakousl ty bouřky, tak jsem ve Střelné okres Vsetín za rok 2013 zaznamenal zatím 20 bouřek v 11 bouřkových dnech z toho 7 vzdálených. Zatím poslední se vyskytla trochu překvapivě tento týden ve středu 6. listopadu okolo 15:45 hod. (byla zaznamenána i detekcí blesků, možná jsi si toho všiml na samém východě Moravy). Šlo sice jen o bouřku slabou (2 blesky a 4 hromy z toho dvě slušné rány), ale i to se počítá. Vyskytly se při ní i malé kroupy asi do 1 cm, silná dešťová přeháňka a silné nárazy větru. Teplota se pohybovala jenom kolem +5 °C a tím spíše bych s žádnými výboji již nepočítal. Bouřka se u nás před tím naposledy objevila v noci z 19. na 20. srpna 2013 a myslel jsem si že to zde tenkrát byla definitivní tečka za letošní bouřkovou sezónou, zvláště po tak nevydařeném jejím průběhu. Vždyť jedenáct bouřkových dní za rok je tedy opravdu nic moc. Například letos v červenci jsme byli zcela bez bouřek. Počasí umí zkrátka překvapit v každé roční době. Tak ahoj.

Jundrovské počasí říká
09.11.2013

Ahoj, Pavle. Zaměřil jsem se hlavně na bouřky a stormchasing, ale vzhledem k tomu, že je podzim a brzy přijde zima, tak víš, jak to v naší oblasti s bouřkami je. :) Proto jsem se zaměřil kromě stormchasingu i na astronomii, aby šlo o čem psát i v tomto období. Ano, komety velice rád pozoruji, jak píšeš o kometách Hyakutake a Hale-Bopp, tak prý to byly moc krásné komety, ale já jsem v té době bohužel ještě nežil, takže jsem neměl tu čest se na ně podívat. Právě kometu C/2011 L4 (PanSTARRS) jsem viděl jako svoji první v životě a ač byla jenom nízko nad obzorem a musel jsem použít triedr, byla to nádherná podívaná i s ohonem, tak mě to nakoplo se o komety zajímat více. S tou kometou ISON doufám v to stejné co ty, tedy, že přežije průlet kolem Slunce, ale to nyní nedokáže nikdo předpovědět. Šance jsou 50 na 50. Musíme si tedy počkat do 28. listopadu a nebo zanikne už dříve. Tak snad to dopadne dobře. Měj se hezky.

Pavel říká
09.11.2013

Ahoj Marku. Vidím že jsi se nějak více zaměřil na astronomii a na komety zvlášť. No já jsem co se týká komet měl šanci vidět v životě pouhým okem pouze dvě a to na jaře v roce 1996 Hyakutake (C/1996 B2) a o rok později v roku 1997 pak kometu s názvem Hale-Bopp (C/1995 O1). Nevím zda o těchto kometách něco víš nebo jsi o nich slyšel. Tehdy jsem se o komety a o astronomii vůbec nezajímal, ale vím že byly krásně viditelné i bez dalekohledu. Od té doby jsem žádnou kometu očima ani v dalekohledu neviděl, dokonce ani letos v březnu kometu Pan-STARRS (C/2011 L4) a tu jsem zkoušel hledat i pomocí malého triedru, ale bohužel jsem ji nespatřil. Ono je pravda, že se rozhodně nesnažím komety vyhledávat dalekohledem pokud mají ještě slabší jasnost jako to děláváš ty a ani mě to určitě nebaví, raději si počkám až bude nějaká vlasatice vidět jasně i pouhýma očima. Tak pevně doufám, že kometa C/2012 S1 (ISON) přežije svůj průlet kolem Slunce a pak nás svou jasností nezklame. Byla by to tak třetí pozorovaná kometa v mém životě. Měj se.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Poslední články

Předpověď počasí pro Jihomoravský kraj

Počasí

Yowindow.com - aktuálně z Brna

HTML weather
YoWindow.com yr.no

Počet mnou zpozorovaných bouřek za rok 2013

Za rok 2013 jsem zatím v Jundrově či na jiných místech, kde jsem byl, zpozoroval 23 bouřek v 17 bouřkových dnech.

Podpora pro In-počasí

In-počasí

Chat

Chat

Diskuze

Náš Facebook

KLIK

Odkaz na partnerský Radareu.cz

KLIK

Odkaz na partnerský 4meteos.com

KLIK

Odkaz na Facebook partnerských METEO AKTUALIT

KLIK

Nejbližší zatmění Slunce viditelné z území Země

29. dubna 2014 (prstencové - Antarktida).

Nejbližší zatmění Slunce viditelné z České republiky

20. března 2015 (částečné - zhruba 74%).

Nejbližší zatmění Měsíce viditelné z území Země

15. dubna 2014 (úplné - Amerika, Tichý oceán, Austrálie).

Nejbližší zatmění Měsíce viditelné z České republiky

28. září 2015 (úplné).

Nejbližší tranzit viditelný ze Země a z České republiky zároveň

9. května 2016 (Merkur).

InfoBoard

Aktuální časomíra

Návštěvnost blogu od jeho vzniku (27.1.2013)

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

Jmenuji se Marek, je mi 15 let a vítám vás na mém blogu. Blog vznikl 27.1.2013. Dne 24.3.2013 prošel kompletní rekonstrukcí. Od té doby zde vycháztejí články o stormchasingu na Brněnsku, popřípadě i jinde (pokud se jinde nacházím). Zároveň se vás snažím informovat o novinkách v astronomii. Naleznete tu však i jiné rubriky - uvidíte, na jakých stormchaserských pozorovacích místech pozoruji, jaké jsem viděl komety, kolik meteorů jsem zaznamenával v meteorických rojích, které jsem pozoroval a čas od času se zde objevuje i nějaký rozhovor, ať už s amatérským, či s profesionálním meteorologem, stormchaserem nebo astronomem. Jsem velice rád, že jste navštívili můj blog a přeji vám příjemný den.

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí